• Gymnázium Cyrila Daxnera

     • Postupujúci gymnazisti z GCD na RoboCUP-e 2019

      Naši žiaci z Amavet klubu 964 pri Gymnáziu Cyrila Daxnera sa v dňoch 27.3. až 29.3.2019 zúčastnili
      celoslovenskej súťaže RoboCUP 2019 v Liptovskom Mikuláši.
      V rámci súťaže sme sa zapojili do viacerých súťažných kategórií. Chlapci sa pripravovali hlavne na kategórie Rescue Line a Rescue Maze.Všetci chlapci si viedli veľmi dobre. Odviedli nadpriemerný výkon aj na úkor vlastného spánku a nočného testovania robotov. Nakoniec sa nám v silnej konkurencii tímov na RoboCUP podarilo v medzinárodnej časti obsadiť v kategórii Rescue Maze druhé miesto a v slovenskej časti prvé miesto.
      Náš tím SIL získal nomináciu na celosvetové kolo RoboCUP 2019 v austrálskom Sydney.Tento rok je
      to už ďalšia nominácia vranovských gymnazistov na medzinárodnú súťaž. Chalani týmto dokazujú, že aj Gymnázium dokáže pripraviť svojich žiakov do praxe a popritom ešte môžu vidieť kus sveta.

     • Patrí politika do školy? - celoštátne finále

      Počas dní 24.-25.marca sa študenti našej školy zúčastnili celoštátneho finále súťaže „Patrí politika do školy?“. Tím v zložení Laura Breznická, Marek Valčo a Soňa Kolcunová sa venoval vo svojom projekte Odkalisku Poša, ktoré predstavuje v našom regióne výraznú environmentálnu záťaž.

      Počas projektu spolupracovali žiaci našej školy najmä s poslancom VÚC Mgr. Petrom Kocákom a starostom obce Nižný Hrušov Jánom Fenčákom. Ich cieľom bolo zvýšiť tlak na kompetentných a šíriť problematiku medzi mladých ľudí. Práve tento projekt na celoštátnom finále v Poprade uspel a v konkurencii projektov z celého Slovenska obsadili gymnazisti druhé miesto. Najväčšou odmenou je pre nich jednoznačne príležitosť prezentovať projekt na Ministerstve zahraničných vecí a množstvo poznatkov, ktoré svojou prácou získali.

     • RoboRAVE Poland 2019

      V dňoch 20.3.2019 až 23.3.2019 sa naši žiaci, členovia klubu Amavet 964 zúčastnili celonárodnej súťaže RoboRAVE Poland. Išlo o súťaž v stavbe a programovaní autonómnych robotov. V meste Gdansk súťažili v kategórii FireFighting. Okrem poľských tímov boli na súťaži tímy z Maďarska, Lotyšska a iných krajín. Tím v zložení Matúš Bľacha, Samuel Hliva, Peter Kopko vo svojej kategórii získal skvelé prvé miesto!!! Týmto potvrdili, že kto sa venuje robotike a programovania popri škole, tak môže dosiahnuť skvelé výsledky. Toto nebola ich prvá súťaž a čaká ich veľa skvelých podujatí.

     • Krajské kolo súťaže RUSKÉ SLOVO

      Dňa 14. 03. 2019 sa v Prešove konalo krajské kolo súťaže v prednese ruskej poézie a prózy a v speve "Ruské slovo". Súťaž sa konala v priestoroch Rusínskeho múzea.

      Tohto roku sa ho zúčastnila žiačka III.A triedy Julka Danková, ktorá v kategórii próza obsadila 1. miesto a postupuje do celoštátneho kola. Okrem nej našu školu po prvý krát reprezentovali aj študentky I.A v speve: Ľudmila Bindasová, Hanka Kocáková a Natália Rybarčáková. Napriek tomu, že obsadili druhé miesto, svojim výkonom veľmi zaujali porotu a taktiež postupujú do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 5. apríla v Kultúrparku v Košiciach.

      Mgr. Helena Lengvarská, Mgr.A. Jacková

     • International Masterclasses 2019

      Aj tento rok sa naši študenti zúčastnili podujatia International Masterclasses, ktoré sa konalo na pôde UPJŠ Košice. Základnou témou tohto podujatia je odhalenie sveta kvarkov a leptónov prostredníctvom analýzy reálnych dát. Tento ročník sa nesie v znamení 15-ročného jubilea projektu, ktorý organizuje Technická Univerzita v Drážďanoch v spolupráci s medzinárodnou skupinou pre popularizáciu časticovej fyziky IPPOG a Európskou fyzikálnou spoločnosťou EPS.

      Úvodné prednášky lektorov pripravili účastníkov podujatia na praktickú časť podujatia - analýzu záznamov z detektorov elementárnych častíc s použitím špeciálneho softvéru. Praktická časť prebiehala tak, aby na základe reálnych dát z medzinárodného centra európskeho jadrového výskumu CERN v Ženeve mohli študenti identifikovať častice, ktoré vznikli v procesoch zrážok urýchlených častíc.

      Študenti sa zúčastnili videokonferencii, na ktorej spoločne diskutovali o výsledkoch získaných v praktickej časti akcie a dozvedeli sa akými spôsobmi prebieha medzi výskumníkmi vzájomná komunikácia a spolupráca.​​​​​​​

      Jano Motešický, učiteľ fyziky a informatiky

     • Mládežnícka konferencia – IDEM DO TOHO

      V dňoch 15.-16.2. 2019 sa konala Mládežnícka konferencia pod záštitou Detskej organizácie Fénix z.o., Ministerstva školstva a IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže s názvom Idem do toho v Hoteli Jazero na Vinnom. V januári predsedníčka z.o. Fénix pri Gymnáziu Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou, Mgr. Viera Voľanská dostala ponuku od Detskej organizácie Fénix na zorganizovanie mládežníckej konferencie.

      Pani Voľanská oslovila členov Fénixu a tí s nadšením prijali túto ponuku. Vytvoril sa 10-členný tím organizátorov a začalo sa s prípravou. Ako organizátori sme sa pravidelne stretávali a na týchto stretnutiach sme sa dohadovali o detailoch konferencie. V rámci prípravy sme oslovili študentov 3.- 4. ročníka, ktorých táto ponuka oslovila a spolu s nami sa zúčastnili konferencie.

      Hlavným hosťom bola pani Mária Radváková – humanitárna pracovníčka „ Človek v ohrození“ . Počas víkendu nám rozprávala príbehy, zážitky a skúsenosti z jej práce. Súčasťou programu konferencie boli aj iné prednášky ako napríklad: vojna na Balkáne, robotika, projekt DofE, ale dozvedeli sme sa aj mnoho informácií o filmovej tvorbe a fyzike.

      Naučili sme sa o participácií v živote mladého človeka. Celý víkend sa niesol v duchu príjemnej atmosféry a všetci sme odchádzali obohatení o nové poznatky. Konferencie sa spolu s nami zúčastnili aj Mgr. Viera Voľanská a Mgr. Anna Kovaľová, ktorým sa chceme poďakovať za pomoc pri organizovaní tohto stretnutia mladých.

      Za organizátorov Breznická, Demčáková, Štafura

     • Súťaž: Patrí politika do školy?

      V stredu 6.3. sa tím žiakov z našej školy v zložení Marek Valčo, Laura Breznická a Soňa Kolcunová pod vedením Viery Voľanskej zúčastnili krajského kola súťaže Patrí politika do školy?, ktoré sa konalo v Prešove.

      S projektom o Odkalisku Poša, ktorým chcú docieliť najmä osvetu o probléme u mladých, pred porotou uspeli. V časovom rozmedzí desiatich minut projekt (na ktorom spolupracovali aj s 1. štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia Ing. Norbertom Kurillom PhD., poslancom PSK Petrom Kocákom a starostom obce Nižný Hrušov Jánom Fenčákom) prezentovali. Počas ďalších pätnástich minut čelili otázkam poroty a diskutovali o probléme a cieľoch projektu.

      Súťaž sa uskutočnila na pôde úradu PSK. Záujem o projekty mladých prejavili aj vedúci odboru školstva PSK Ján Furman a Juraj Kredátus, ktorý je vedúcim oddelenia metodických činností a športu. Obaja prišli študentov pri prezentovaní podporiť. Naši študenti postúpili s projektom na celoštátne kolo súťaže, na ktorom sa predstavia 24.- 25. marca v Poprade, kde sa stretnú aj so študentmi, ktorí sa zúčastnili rovnakej súťaže na Ukrajine a boli úspešní.

     • Študentský ples nie je narodeninová oslava v obývačke

      Na Gymnáziu Cyrila Daxnera sa uskutočnil ples. Na tom by nebolo nič zvláštne, keďže sa v roku 2019 uskutočnil už deviaty ročník, avšak za organizáciou plesu stoja ani nie osemnásťročné študentky. Aké skúsenosti im prinieslo organizovanie veľkej akcie pre študentov?

      Ak by ste sa prešli v sobotu 9. februára popri Gymnáziu Cyrila Daxnera, počuli by ste najmä hlasnú hudbu a smiech. Ples organizátorsky v tomto roku zastrešili okrem pedagogičiek Viery Voľanskej a Ivety Pribulovej aj dve študentky, ktorým na plecia zložili ťarchu organizácie veľkej študentskej akcie. Dievčatá sa však na prácu nesťažujú, získali totiž mnoho skúseností, ktoré neskôr využijú. „Sú určité veci, ktoré museli vybaviť učitelia, napríklad sa dohodnúť a vybrať termín so školským vedením a jedálňou a podobné záležitosti. Všetko však konzultovali aj s nami, vďaka čomu sme získali nové pohľady na takúto vec a určite nám to pomôže pri organizovaní podobných podujatí v budúcnosti,“ hovorí jedna z organizátoriek, Natália Krúdyová, ktorá za svoj podiel na organizácii plesu získala od školy aj ocenenie za mimoriadne organizačné schopnosti. Záujem zo strany študentov bol tradične veľký. Aj mladí sa chceli zabaviť a tešili sa na fotografie v krásnych šatách a oblekoch. Napokon sa plesu zúčastnilo vyše 120 študentov. „Lístky sa rýchlo zarezervovali a predávali,“ dodáva Natália. Ples bol výnimočný najmä živou hudbou, bohatou tombolou a atmosférou, ktorú sa organizátorkám podarilo navodiť. „Práce sme mali ako organizátorky neúrekom. Od zháňania grafika, ktorý vytvoril šablónu pre plagáty a lístky, cez lepenie plagátov a predaj lístkov, až po vyberanie chodov večere, kontaktovanie sponzorov tomboly, tvorenie programu alebo nákup a tvorbu výzdoby,“ ozrejmuje Natália. Ak si s niečím mladé gymnazistky nevedeli poradiť, obrátili sa na učiteľky, ktoré ich postrčili správnym smerom a vždy dievčatám ukázali, ako by malo čo fungovať. „Organizácia plesu je celkom náročná vec pre mladého a neskúseného študenta. Musíte sa k tomu postaviť ako dospelý človek a riešiť situácie ohľadom organizácie na úrovni. Nie je to predsa narodeninová oslava doma v obývačke. A aj keď sme boli dosť zaneprázdnené, vždy sme si pomohli a poradili s každým problémom. Je to len o prístupe k daným problémom a o tom či naozaj chcete získavať takéto skúsenosti do budúcnosti. Bez toho to totiž vôbec nejde,“ konštatuje Natália Krúdyová. Plánovanie plesu trvalo približne mesiac, pričom druhou z organizátoriek bola Alexandra Šichulová, ktorá hodnotí ples taktiež veľmi pozitívne. „Atmosféra bola veľmi príjemná, všetci sa bavili a to je pre mňa ako jednu z organizátoriek veľmi príjemná a povzbudzujúca správa,“ hodnotí Alexandra. Aj keď sa podľa jej slov na plese nestalo nič nečakané alebo nepríjemné, čo by bolo nutné riešiť, najťažšie na organizácii plesu bolo, podľa nej, zháňanie sponzorských darov do tomboly. „Mnoho oslovených nemalo záujem a preto sme museli investovať do tejto časti prípravy omnoho viac síl,“ vysvetľuje Alexandra a špeciálne vyzdvihuje hladký priebeh plesu, s ktorým boli všetci veľmi spokojní, čo aj ona sama pokladá za ich malý organizátorský úspech. „Chcem poďakovať aj pani profesorkám Pribulovej a Voľanskej, ktoré nám poradili vždy, keď sme to potrebovali a moderátorom, ktorí večer viedli,“ hovorí na záver Alexandra Šichulová a aj ona súhlasí so svojou kolegyňou-organizátorkou Natáliou Krúdyovou v tom, že ju úspešná organizácia plesu nakopla k plánom do budúcnosti a už rozmýšľajú o organizácii ďalších školských akcií, počas ktorých budú môcť nazbierať skúsenosti.

      Soňa Kolcunová 

      Foto: Alexandra Janová

      Článok vyšiel vo Vranovských novinkách.
       

     • Úhrada stravného

      bezhotovostným platobným stykom alebo poštovou poukážkou na číslo účtu:

      SK24 8180 0000 0070 0051 6615 (SK2481800000007000516615), VS: individuálne číslo pridelené žiakovi

      do 20. v mesiaci a to za 20 stravných dní v sume 29,20€ (jeden obed v cene 1,46€). V mesiaci september je potrebné uhradiť stravné za dva mesiace 58,40€. Preplatok sa vypláca na požiadanie rodiča počas školského roka, po zúčtovaní koncom júna, resp. do výšky mesačného poplatku sa prevádza na mesiac september nasledujúceho školského roku

     • Prihlásenie do mobilnej aplikácie

      V prípade, že vás do mobilnej aplikácie prihlási ešte pod starým identifikátorom školy (gyvv.edupage.org), pridajte nového puživateľa s tým, že meno a heslo vyplníte nezmyselne. Zobrazí sa nové okno, kde už zadáte správne prihlasovacie meno, heslo a identifikátor školy ,,gcd''. Svoj starý účet na gyvv môžete odstrániť.

      Ďakujeme za pochopnie.