• Gymnázium Cyrila Daxnera

• Best In English

Kto bude Best In English tento školský rok? V piatok, 29. novembra 2019 sa na štartovaciu čiaru nalogovalo 59 (!!! toľko Vás ešte nebolo, super!!!) pretekárov a niečo po 9.00 začali preteky s hromadným štartom a časom. Medzinárodný online test (od Latinskej Ameriky cez Európu až po Hongkong), do ktorého sa pravidelne zapájame bol, podľa Vašich slov, dosť dlhý, ale "dal sa dať". Verme, že budeme zase niekde v topke:-) Výsledky by mali byť známe až vo februári, tak verme, že to prinesie ruže... Tá trpezlivosť... A Vaše vedomosti :-)

• Študentská kvapka krvi

Chceš zachrániť život a nevieš ako? Daruj krv! Dospelosť prináša mnohé výhody. Môžete ísť voliť, sami šoférovať auto, podpisovať dôležité papiere, na ktoré ste stále potrebovali svojho zákonného zástupcu. No jednou z možností je aj darovanie krvi. V novembri sme sa zúčastnili projektu Študentská kvapka krvi. Rozhodli sme sa tak preto, aby sme týmto zdanlivo malým činom pomohli niekomu, kto to naozaj potrebuje.

• Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

V utorok 19.11.2019 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku pre kategóriu 2B, t.j. 3. a 4.ročník a v piatok 22.11.2019 kategóriu 2A, t.j. 1. a 2.ročník. Sme radi za počet zúčastnených (spolu 59), ktorí zvádzali ťažké boje. Hlavne slovné súboje boli veľmi vyrovnané a my sekundanti sme mali čo robiť, aby sme určili víťazov :-) Nakoniec rozhodli záverečné reči a takto to dopadlo:

Kategória 2A:
            1. Dominika Mattová, 1.A
            2. Lukáš Guman 1.A
            3. Oliver Červinka 1.C

Kategória 2B:
            1. Lenka Marcinčinová 4.B
            2. Ivana Baníková 4.B
            3. Kristián Vadel 3.B

Gratulujeme všetkým, 15.1.2020 bude okresné kolo v Humennom, tak im držme prsty, nech Winner takes it all!!!

• Pozvánka na odborný seminár

RNDr. Vlasta Demečková, PhD je tohtoročnou laureátkou ocenenia L´Oreal – UNESCO pre vedkyne do 45 rokov a pôsobí v Ústave biologických a ekologických vied, Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom jej projektu je výskum účinku probiotík a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev (IBD). „Ochorenia IBD predstavujú chronické celoživotné zápalové ochorenia tráviaceho traktu postihujúce najmä mladých ľudí vo veku 15 – 35 rokov. Neliečené ochorenie môže viesť k vážnym komplikáciám, napríklad k rakovine hrubého čreva a následne až k smrti. V rámci týchto ochorení zohráva dôležitú úlohu črevná mikroflóra, ako aj abnormálna imunologická reakcia organizmu vedúca k zápalu črevnej sliznice. Súčasný výskum účinku probiotík je vo veľkej miere zameraný práve na ich schopnosti modifikovať intestinálnu mikroflóru s cieľom znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s IBD. Vhodne vyselektované probiotiká spolu s nanočasticami môžu predstavovať efektívne modulátory črevnej imunity aj v rámci novej fekálnej mikrobiálnej terapie,“ vysvetľuje Vlasta Demečková.

• Festival vedy a techniky AMAVET 2019

V dňoch od 6.11 do 8.11.2019 sa konalo celoštátne kolo Festivalu vedy a techniky, ktorý každoročne v priestoroch Incheba Expo v Bratislave usporadúva Amavet. Táto súťaž neostala svoje povesti nič dlžná ani v tomto ročníku. Našu školu a Amavet klub 964 pri GCD reprezentoval Vladimír Uhlík, ktorému sa podarilo vybojovať cenu dekana prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Na súťaži sa zúčastnil s témou Arduino vo fyzike, ktorú vypracoval pod dohľadom nášho učiteľa Ing. Motešického. Srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie úspechy.

• Imatrikulácia 2019

Imatrikulácia ("uchaľák") - prijímanie prvákov do cechu študentského. Príjemné popoludnie a večer sa niesli v duchu HIP - HOP 90. rokov. Milí naši prváci, už ste NAŠI GYMNAZISTI, študenti Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou.

Naša vďaka za prípravu patrí žiakom tretieho ročníka a kolegom.

Ďalšie foto : https://www.facebook.com/gymvv/

• Krajská súťaž moderátorov 2019

25. októbra 2019 sa v priestoroch DJZ v Prešove uskutočnilo krajské kolo súťaže v moderovaní, naša študentka Soňa Kolcunováopäť potvrdila svoje kvality a v II. kategórii obsadila 1. miesto. Tentoraz si do vlastnej relácie pozvala Petru Novákovú, ktorá sa začala venovať fitnes a prednedávnom zožala svoje prvé úspechy. Srdečne blahoželáme a držíme dievčatám palce aj na celoslovenskom kole o mesiac v Banskej Bystrici.

• Deň PSK 2019

Srdečne Vás pozývame na Deň PSK 2019 na našej škole. Termín konania: 12.11.2019 od 7.50 hod. do 16.00hod.  Časový rozpis uverejníme čoskoro. Žiaci dostanú časový rozpis od svojich triednych učiteľov.

• Festival vedy a techniky

Dňa 18.10.2019 sa v Prešove konalo krajské kolo súťaže Festival vedy a techniky  pre Košický a Prešovský kraj. Náš žiak Vladimír Uhlík si vybojoval postup na celoslovenské finále FVAT v Bratislave. Prácu s názvom Využitie Arduina vo fyzike vypracoval pod vedením učiteľa Ing. Jána Motešického. Počas finále víťazi z krajských kôl súťažia o množstvo vecných cien a postup na svetové a národné vedecko-technické súťaže a festivaly.  FVAT je Slovenským národným kolom súťaže Európskej únie pre mladých vedcov – EUCYS.

• DOD TUKE

Dňa 15.10.2019 sa naši seminaristi z Informatiky zúčastnili Dňa otvorených dverí na Technickej univerzite Košice. Zúčastnili sa prezentácie fakúlt a mali možnosť navštíviť zákutia TUKE.

• Noc z 11. na 12.10.2019

Na našej škole prebiehala akcia s názvom Noc v škole, ktorú zorganizovala ŽŠR. Študenti sa zapájali do rôznych aktivít, napr.: hľadanie indícií po škole, hranie divadielka, hry s balónmi a taktiež aj športové hry. O polnoci nechýbala diskotéka s hudobným prekvapením ...