• Študentská kvapka krvi

Chceš zachrániť život a nevieš ako? Daruj krv! Dospelosť prináša mnohé výhody. Môžete ísť voliť, sami šoférovať auto, podpisovať dôležité papiere, na ktoré ste stále potrebovali svojho zákonného zástupcu. No jednou z možností je aj darovanie krvi. V novembri sme sa zúčastnili projektu Študentská kvapka krvi. Rozhodli sme sa tak preto, aby sme týmto zdanlivo malým činom pomohli niekomu, kto to naozaj potrebuje.

• Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

V utorok 19.11.2019 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku pre kategóriu 2B, t.j. 3. a 4.ročník a v piatok 22.11.2019 kategóriu 2A, t.j. 1. a 2.ročník. Sme radi za počet zúčastnených (spolu 59), ktorí zvádzali ťažké boje. Hlavne slovné súboje boli veľmi vyrovnané a my sekundanti sme mali čo robiť, aby sme určili víťazov :-) Nakoniec rozhodli záverečné reči a takto to dopadlo:

Kategória 2A:
            1. Dominika Mattová, 1.A
            2. Lukáš Guman 1.A
            3. Oliver Červinka 1.C

Kategória 2B:
            1. Lenka Marcinčinová 4.B
            2. Ivana Baníková 4.B
            3. Kristián Vadel 3.B

Gratulujeme všetkým, 15.1.2020 bude okresné kolo v Humennom, tak im držme prsty, nech Winner takes it all!!!

• Pozvánka na odborný seminár

RNDr. Vlasta Demečková, PhD je tohtoročnou laureátkou ocenenia L´Oreal – UNESCO pre vedkyne do 45 rokov a pôsobí v Ústave biologických a ekologických vied, Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom jej projektu je výskum účinku probiotík a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev (IBD). „Ochorenia IBD predstavujú chronické celoživotné zápalové ochorenia tráviaceho traktu postihujúce najmä mladých ľudí vo veku 15 – 35 rokov. Neliečené ochorenie môže viesť k vážnym komplikáciám, napríklad k rakovine hrubého čreva a následne až k smrti. V rámci týchto ochorení zohráva dôležitú úlohu črevná mikroflóra, ako aj abnormálna imunologická reakcia organizmu vedúca k zápalu črevnej sliznice. Súčasný výskum účinku probiotík je vo veľkej miere zameraný práve na ich schopnosti modifikovať intestinálnu mikroflóru s cieľom znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s IBD. Vhodne vyselektované probiotiká spolu s nanočasticami môžu predstavovať efektívne modulátory črevnej imunity aj v rámci novej fekálnej mikrobiálnej terapie,“ vysvetľuje Vlasta Demečková.

• Festival vedy a techniky AMAVET 2019

V dňoch od 6.11 do 8.11.2019 sa konalo celoštátne kolo Festivalu vedy a techniky, ktorý každoročne v priestoroch Incheba Expo v Bratislave usporadúva Amavet. Táto súťaž neostala svoje povesti nič dlžná ani v tomto ročníku. Našu školu a Amavet klub 964 pri GCD reprezentoval Vladimír Uhlík, ktorému sa podarilo vybojovať cenu dekana prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Na súťaži sa zúčastnil s témou Arduino vo fyzike, ktorú vypracoval pod dohľadom nášho učiteľa Ing. Motešického. Srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie úspechy.

• Imatrikulácia 2019

Imatrikulácia ("uchaľák") - prijímanie prvákov do cechu študentského. Príjemné popoludnie a večer sa niesli v duchu HIP - HOP 90. rokov. Milí naši prváci, už ste NAŠI GYMNAZISTI, študenti Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou.

Naša vďaka za prípravu patrí žiakom tretieho ročníka a kolegom.

Ďalšie foto : https://www.facebook.com/gymvv/