• Vyhodnotenie medzinárodnej chemickej projektovej súťaže

      V dňoch 8. až 11. mája 2019 sme sa zúčastnili vyhodnotenia medzinárodnej chemickej projektovej súťaže. Na našej ceste do Salzburgu sme si spravili aj krátku zastávku v Budapešti, kde sme videli mnoho prekrásnych historických pamiatok a rieku Dunaj.

      V Salzbugru sme sa od začiatku nášho príchodu cítili ako doma. Ulice a samotné mesto bolo priateľské a príjemné. Počas nášho pobytu sme mali šancu počuť niekoľkých pouličných hudobníkov, ktorí nás svojou hudbou a spevom očarili. Navštívili sme známe múzeá, hrady a dokonca aj katakomby. Ochutnali sme tunajšiu domácu kuchyňu, aj ich známu sacherovu tortu. Celé mesto dýchalo históriou a čerstvým alpským ovzduším. Fascinujúce bolo, že nech ste sa pozreli z hocijakého miesta, vždy ste sa mohli kochať okúzľujúcim výhľadom na majestátne Alpy. Sme vďační, že sme mali šancu navštíviť toto mesto a myslím, že viacerí z nás by sa tam jedného dňa radi vrátili.

       

      Dajana Bozdošová III.B

     • Medzinárodná chemická projektová súťaž v Rakúsku

      Náš 5-členný tím zabodoval na medzinárodnej chemickej projektovej súťaži v Rakúsku a získal mimoriadnu cenu za prácu Výroba papiera zo slamy. Práca má dve jazykové verzie - slovenskú a súťažnú anglickú. Cenu si tím prevzal v Salzburgu, kde mohol cestovať vďaka finančnej podpore spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a. s. Veríme, že dva dni na spoznávanie Mozartovho mesta a trošku aj Budapešti boli peknou odmenou za všetku námahu. Viac sa môžete dozvedieť na rádiu Regina a vo Vranovských novinkách.

     • Školská exkurzia Florencia, Rím 2019

      Po veľkonočných sviatkoch 24. – 29.apríla 2019 sa 45 žiakov Gymnázia Dr. C. Daxnera vo Vranove nad Topľou zúčastnilo poznávacej exkurzie do Talianska.

      Naším prvým cieľom bola slnečná Florencia, v ktorej sme obdivovali renesančné pamiatky - Duomo, Ponte Vecchio - starý most, ktorý je jedným zo symbolov Florencie spolu so sochou Dávida. Niektorí literárni „nadšenci“ navštívili aj rodný dom Dante Alighieriho. Po celodennom putovaní nás čakala ešte 4-hodinová cesta do Ríma a nočné dobrodružstvo spojené s hľadaním kempu, ubytovania v bungalovoch a konečne zaslúžený spánok. Vo večnom meste Rím sme strávili 3 dni . Navštívili sme mnohé kultúrne a historické miesta, ako napríklad Piazza Navona, jedno z najznámejších námestí, Španielske schody, Fontánu di Trevi, ktorá nás uchvátila svojou veľkosťou, Forum Romanum, Koloseum, Panteón a mnoho ďalších.

      Asi najväčší dojem na nás urobil pápežský štát - Vatikán. Bazilika svätého Petra svojou majestátnosťou určite očarila každého z nás. Podarilo sa nám dostať strmými schodmi do kupoly, z ktorej sa naskytá nádherný výhľad na celé mesto. V nedeľu pred odchodom sme sa zúčastnili tradičnej modlitby Anjel Pána pápeža Františka, načo budeme ešte dlho spomínať.

      Nina Martičeková, 1.B